Zaznacz stronę

Dziś zajmiemy się tematem Omega 3. Dość głośno o nim od lat, poza tym dość często rekomenduje je jako niezbędne suplementację, zwłaszcza około treningowo. Dlatego też warto pochylić się nad tym tematem bardziej.

 

Kwasy omega 3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz omega 3 mamy także omega 6 i omega 9.

Gdybyśmy chcieli przejść przez naukowy żargon czym jest omega 3 to otrzymamy taką definicję:

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawierają w cząsteczce co najmniej dwa wiązanie podwójne i 18 lub więcej atomów węgla w łańcuchu alkilowym.

Wynika to ze zróżnicowanych właściwości biologicznych związanych z położeniem wiązań podwójnych …… nie no, po ludzku tlumacząc:

Kwasy nasycone, nie mają podwójnych wiązań między atomami węgla i są w temperaturze pokojowej w postaci białej stałej – olej kokosowy, smalec

Kwasy nienasycone mają jedno podwójne wiązanie i w temp pokojowej są w postaci ciekłej – tłuszcze roślinne ( olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek)

Kwasy wielonienasycone mają więcej niż 1 podwójne wiązanie  i tu mamy nasze kwasy omega 3, 6 i 9.

To tak bardzo w skrócie. W zależności od tego czy jest to podwójne wiązanie, czy go nie ma, lub ile ich jest i przy którym ma atomie węgla się znajduje to mamy inną właściwość dla naszego organizmu.

 

Obecnie jest wiele badań na temat kwasów omega 3 ( wyróżniamy EPA i DHA) na nasz rozwoj, wręcz od okresu płodowego. Podkreśla się więc rolę kwasów tłuszczowych omega-3 w profi laktyce chorób wieku podeszłego, takich jak demencja i choroba Alzheimera  a także w profilaktyce nowotworowej.

A jaki ma to związek z treningiem?

Wykazano, że niedobór WKT:

  • zwiększa podatność na infekcje, zmniejsza odporność organizmu,
  • może powodować nadciśnienie,
  • upośledza czynności fizjologiczne serca, wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych, a także innych narządów i tkanek,
  • wywołuje trombocytopenię (niedobór płytek krwi),
  • wywołuje różne zmiany skórne,
  • hamuje wzrost
  • Dodatkowo omega 3 ma działanie przeciwazapalne

UWAGA! Zbyt duża podaż omega-6 (co jest popularnym zjawiskiem) może powodować zaburzenia równowagi immunologicznej ustroju i większą skłonność do stanów zapalnych. , dlatego tak bardzo ważny jest stosunek kwasów n3 do n6 w proporcjach 1:4, a dieta Kowalskiego zazwyczaj zawiera stosunek 1:20, dlatego też przestrzegam, przed kupowaniem suplementów omega-6

 

Niedobory WKT w organizmie mogą występować najczęściej w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych – zbyt małej ilości spożywanych ryb, olejów roślinnych, a zbyt dużych ilości tłuszczów nasyconych (głównie pochodzenia zwierzęcego)

 

Dzialanie przeciwazapalne omega 3 oznacza lepszą regenerację organizmu.

Nikektóre badania wykazują, że suplementacja może zwiększyć masę mięśniową (zabezpiecza przed sarkopenią),  zmniejszyć zapotrzebowanie na tlen podczas aktywności fizycznej oraz poprawić sprawność fizyczną (wytrzymałość mięśniową i siłę i wytrzymałość) u ludzi.

 

Bezsprzeczne jest, że suplementacja kwasami omega 3 niesie za sobą prozdrowotne skutki dla organizmu, bez względu na to, czy się trenuje czy nie. Dodatkowo przy aktywności fizycznej dodatkowa suplementacja kwasami n-3 jest mocniej wskazana.

 

Czy suplementacja, czy z diety? Najlepiej byłoby dbać o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych z diety (UWAGA! N-3 z oleju lnianego różni się od n-2 z ryb zawartością EPA i DHA, dlatego warto spożywać oba źródła, a nie zastępować jedno drugim).

Najlepszym źródłem omega 3 jest łosoś ale uwaga, łosoś nie ten hodowlany i karmiony soją i paszą, co zwiększa ilość omega 6, tylko łosoś dziki, żywiący się naturalnym pokarmem, a jak wiemy cena takiego łososia oscyluje w granicach 100 zł/kg.

Kontrowersyjne robią się coraz bardziej źródła omega 3 w suplementach, z powodu zanieczyszczeń wód.

Ostatnio na studiach prowadziliśmy rozmowę z profesorem na temat co lepsze tran czy kapsułki. Ogólnie jedno i drugie musi mieć dobrej jakości źródła ryb i najlepiej byłoby spożywać omega 3 dla kobiet w ciąży, bo firmy farmaceutyczne boją się najbardziej procesów w tym zakresie, najbardziej dbają o źródła i najbardziej pilnują norm.

Pamiętać niestety należy, że supli nie obowiązuje wiele norm i niestety cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Wybierając suplement należy często kierować się marką i renomą producenta.