Zaznacz stronę

Trening z LAPem, po co mi to ? Do czego mi to potrzebne ? Lap jest funkcją występującą praktycznie w każdym urządzeniu sportowym monitorującym naszą aktywność. Wykorzytanie go w treningu jest banalnie proste, a może zdecydowanie podnieść efektywność treningu. Zobacz jak możesz efektywnie wykorzystać je w treningu.

Czym jest LAP

Jest to wycinek czasu trwania całego treningu, który ułatwia mi analizę pracy jaką wykonujecie na treningu, a Wam daje możliwość świadomego i mądrego trenowania. LAP przydaje się do każdego treningu interwałowego, aby wiedzieć kiedy zaczynam daną tempówkę, ile czasu zostało, kiedy kończę, z jaką prędkością jadę, biegnę, jakie mam tętno średnie w czasie trwania tego odcinka czasowego, z jaka mocą pracuję. Wiedząc to wszytko mam wpływ na to jak przeprowadzę sesję treningową. Czy zrobię to dobrze, czy jakoś.

Jak trenować z LAPem w praktyce

Teraz na kilku prostych przykładach pokażę Ci jak łatwow praktyce przeprowadzić trening z LAPem.

Przykład treningu z LAPem:

Mając trening 3h i chcąc w trakcie zrobić 6x4min interwał z przerwą 4min, funkcja lapu będzie idealna. W momencie dogodnym kiedy mam rozpocząć jazdę przez 4min w określonej strefie hr czy watów naciskam guzik na swoim urządzeniu i rozpoczynam  mimo, że jest 1h32 czasu łącznego całego treningu. Nie musze obliczać ile mi zostało minut i sekund i kiedy mam zakończyć jazdę, tylko skupiam się na zadanej pracy.

Realizację treningu z LAPem ułatwi ustawienie oddzielnego ekranu na urządzeniu z bieżącym podglądem danego okrążenia.

 

Lap użycie w treningu

Kolejny przykład:

Chcąc zrobić tak popularny test FTP 20min funkcja lap będzie nieodzowna. Po rozgrzewce w momencie kiedy jestem w miejscu dogodnym do przeprowadzenia testu i jestem gotów, naciskam przycisk lap i rozpoczynam test a licznik biegnie od początku na bieżąco podając interesujące mnie parametry z aktualnej pracy jaką wykonuję.

Zobacz jak ustawić LAP na urządzeniu typu GARMIN:

 

Trening w czasach Covid-19

Trening w czasach Covid-19

Cel Najczęściej pojawiające się pytanie to po co trenować?  Zawodów nie ma , odwołane więc główny...

Siłownia w domu part II

Siłownia w domu part II

Siłownia @Obciążenie: 60-80% 1PM (1-powtórzenia maksymalnego) @Ilość powtórzeń: 6-10 (zawsze 2...